aeyStudio.com
Üye
Kullanıcı Adı:

Şifre:

Sonraki ziyaretimde beni otomatik kaydet!

Şifremi unuttum?
KayıtSite İçinde    


Gelişmiş arama

Ders Bölümleri
Dersler
En Çok İzlenenler
Son Eklenen Dersler
En Çok Beğenilenler
Tümünü Göster

Derslerde Ara


Dönüşümlü 10 Ders
Dişli-Çark Yapımı
Flash Web'de Yayınlama - Publish
Krom Yazı Yapımı
Web Tasarımı - Faydalı Araçlar
PSP - Rollover Image Yapımı
PSP - Zincir Yapımı
Photoshop Plug-ins
ImageReady - Optimize Penceresi
Ürün Kutusu Yapımı
Kendi Gülümsemenizi Yaratın

Site Bilgileri
Sitede 27 kategoride, toplam 92 ders,
Toplam 85 indirilebilir dosya, 63.832 kez indirilme,
Sitedeki derslere uyumlu 8 kategoride, toplam 52 link,
Forumlarda 697 konu, 1.406 ileti bulunmaktadır.
Sitede toplam 13.301 kayıtlı üyemiz var. En yeni üyemiz: asz

Şimdiye kadarki en yüksek aktif ziyaretçi sayısı: 311 - Tarih: 21.07.2016 19:15

Toplam ziyaret: 1.934.903
Bugünkü ziyaret: 0

Aktif Kullanıcılar: 1
Şu anda 0 kayıtlı kullanıcı (arasında 0 tanesi gizli) ve 1 ziyaretçi online.
Ana Sayfa / Dersler / Web Tasarımı / Web'de Yayınlama & CuteFTP / CuteFTP

CuteFTP
RSS Feed: CuteFTP (Dersler)
Eklenme Tarihi: 07.11.2005 - 21:48   (İzlenme: 79136)
Yorumları Oku (3)
Yorum Ekle
Dersi Yazdır / İndir
Yazdır


CuteFTP CuteFTP'yi Tanıyalım
Hazırladığımız web sayfamızı internette yayınlamak için ücretsiz alan adı ve web alanı veren sitelerin birinden web alanımızı aldıktan sonra buraya hazırladığımız web sayfalarımızı, imajlarımızı, resimlerimizi, ses dosyalarımızı yani sitemizde yayınlamak istediğimiz tüm dökümanlarımızı bu siteye göndermemiz gerekiyor.( Yani kendi bilgisayarımızdaki bu bilgilerimizi Internet üzerinde 365 gün 24 saat çalışan başka bir bilgisayara yüklemek zorundayız.)
Bunu için bir FTP Progmanına ihtiyacımız vardır. Günümüzde en çok kullanılan, en kolay, en popüler FTP Programı olan CuteFTP'yi yakından tanıyacağız.
Ülkemizde yayınlanan bir çok Bilgisayar Dergisinin verdikleri CD lerin içinde bu programı bulabileceğiniz gibi, kendi sitesinden de deneme sürümünü çekebilirsiniz.
Programı ilk açtığınızda 4 pencereye ayrılmış arayüzünü görürsünüz.
Bu Penceleri inceleyelim:
En üstteki pencere, Status Ekranıdır. Burada bağlantı durumunuzu, dosya transfer durumunuzu, bağlantının kopup kopmadığı gibi yapılan bütün işlemlerin seyir şeklini görebilirsiniz.
Ortada ve soldaki pencere, Bizim Bilgisayarımızdaki Sabit Diskimizi gösterir. winExplorer benzeri, sabit diskimizin içini gösterir. Buradan kendi bilgisayarımızdan web sitemize host edeceğimiz dosyalarımızı seçeceğiz.
Ortada ve sağdaki pencere, seçtiğimiz host üzerindeki dizinini gösterir. İşte burası Internette yayınlayacağımız tüm dosyalarımızın bulunacağı kısımdır.Yani burası Internet Ortamı dır.
En Alttaki pencere ise İşlem Sıralama Ekranıdır. Burada dosyalarımızı gönderirken ( upload ) ve geri alırken (Download ) yapılan bütün işlemleri gösterir.Transfer edilen dosya adları, hangi dizine transfer edildiği, transfer hızı, zamanı, dosyanın transfer yüzdesi vb. gibi. Burada mause nuzun sağ tuşunu kullanarak transfer durumuzu ayarlayabilirsiniz.
Şimdi Programı kullanarak ayarlarımızı yapalım ve dosya transferini görelim;
CuteFTP yi açtığımız da en üstte açılmış kitap şeklinde bir ikon göreceksiniz. Bu "Site Manager" (Site Yöneticisi)dir. Buna tıklayalım, açılan Site Manager Penceresinden New tuşuna basın, "Label of site:" kısmına CuteFTP ye tanıtmak amacıyla siteniz için bir isim yazın, "FTP Host Adress:" kısmına host için seçtiğiniz sitenin ftp adresini yazın, "FTP Site User Name:" kısmına hosting yaptığınız sitenin size verdiği kullanıcı adınızı yazın, "FTP site Password:" kısmına şifrenizi yazdıktan (Internet bağlantınızı yapmayı unutmayın!) sonra alt taraftaki "Connect" tuşuna basın.
Bağlantınız başladı ve ayarlarını doğru yaptıysanız "Status Penceresinde" bağlantı durumunuzu görebilirsiniz. Bağlantı sağlandıktan sonra "Hoş Geldin" mesajı alacaksınız. Buna da "OK" dedikten sonra işte artık internetteki yeni dizininiz sağ pencerede karşınızda...
Dosyalarımızı göndermek için ise, soldaki pencereye tıklayarak -işlem yapacağımız yeri seçmiş oluyoruz- kendi bilgisayarımızdaki dosyaların bulunduğu dizini seçip, açıyoruz ve göndereceğimiz dosyamızın üzerine bir kere tıklayıp CuteFTP'nin en üstünde bulunan araç çubuğundaki "Yukarı" bakan OK'a (upload) tıklayarak transferi gerçekleştirebiliriz.(Sağ tuş ile de yapılabilir.)
Şayet, Internet ortamındaki dosyalarımızı sabit diskimize geri almak istersek, bu defa sağ pencereye tıklayarak -bu defa işlem yapacağımız yerin seçmini değiştirmiş oluyoruz- internet ortamındaki dosyamızın üzerine bir kere tıklayıp, araç çubuğundaki "Aşağı" bakan Ok'a (Download) tıklayarak dosyalarımızı geri çekebiliyoruz.(Sağ tuş ile de yapılabilir.) Ne çok tıkladık.... :)))
CuteFTP'nin araç çubuğu yardımıyla - her iki tarafta da olmak üzere ve sağ & sol pencereleri seçmek suretiyle- yeni klasörler yaratma, dosya adlarını değiştirme, silme, refresh, transferleri sıraya sokma vb. birçok işlemi yapadilirsiniz. Daha iyi öğrenip, tanımak için denemelisiniz.
Hepinize kolay gelsin.......

CuteFTP Programının arayüzü 4 bölümden oluşur.

CuteFTP Site Yöneticisi, sitemize kolay bağlanmamızı sağlıyor.

Yazan: Yorum:
hatkobi
Üye

Kayıt Tarihi: 27.01.2007
Yorumlar: 5
Allah razı olsun.

Emeği geçenlere diyebileceğim tek dilek.Allah razı olsun.Bende emekliyim.Yaş 65.Öğretmenin ve öğrenmenin yaşı olmaz değilmi.Sağolun.
10.02.2008 16:47 Offline hatkobi mehmet_bi at hotmail.com http://hatkobi.sitemynet.com
cotyora
Üye

Kayıt Tarihi: 28.04.2007
Yorumlar: 1
Tebrikler

Wem tasarım adına herşeyi çok güzel ele almışsınız. Verilen örnek uygulamalar,şablonlar, ve diğer hepsi çok güzel. Ellerinize sağlık.
28.04.2007 16:58 Offline cotyora gizli_ve_gizemli at hotmail.com
berkyenigen
Üye

Kayıt Tarihi: 04.01.2007
Yorumlar: 1
teşekkürler

sevgili kardeşim şimdiye kadar sizin sayfanızdan ciddi anlamda faydalandım. uzun sürelerde öğrenilebilecek bilgiyi kısa zamanda sizin sitenizden aldığımı ifade edebilirim.Çalışmalarınızın devamını dilerim.Bir öğretmen olarak hazırlamaya başladığım sitemde sebeb olan yapan gibidir düsturunca sizinde emeğinizi göz ardı edemem. Umarım pek çok kimse faydalanır.BAŞARILAR TEMENNİSİYLE
04.01.2007 00:52 Offline berkyenigen berkyenigen at hotmail.com

RSS Feed: CuteFTP (Dersler)

Google
 
Editörlerimiz | Link Bannerlarımız | Reklam | Site Amacı | Sık Sorulan Sorular | Yasal Uyarı & Kullanım Şartları
Sizden Gelenler | Site Haritası | Dosyalar