aeyStudio.com
Üye
Kullanıcı Adı:

Şifre:

Sonraki ziyaretimde beni otomatik kaydet!

Şifremi unuttum?
KayıtSite İçinde    


Gelişmiş arama

Ders Bölümleri
Dersler
En Çok İzlenenler
Son Eklenen Dersler
En Çok Beğenilenler
Tümünü Göster

Derslerde Ara


Dönüşümlü 10 Ders
Paint Shop Pro Araç Kutusu (Toolbox)
ImageReady - Pencereler
Web Tasarımı - Formlar
Kendi Gülümsemenizi Yaratın
PSP - Metalik Yazı Yapımı
Fireworks Buton Yapımı
Boru - Çubuk Yapımı
Illustrator Genel Bilgiler
CD Yapımı
Şablonlar

Site Bilgileri
Sitede 27 kategoride, toplam 92 ders,
Toplam 85 indirilebilir dosya, 63.832 kez indirilme,
Sitedeki derslere uyumlu 8 kategoride, toplam 52 link,
Forumlarda 697 konu, 1.406 ileti bulunmaktadır.
Sitede toplam 13.301 kayıtlı üyemiz var. En yeni üyemiz: asz

Şimdiye kadarki en yüksek aktif ziyaretçi sayısı: 311 - Tarih: 21.07.2016 19:15

Toplam ziyaret: 1.934.903
Bugünkü ziyaret: 0

Aktif Kullanıcılar: 1
Şu anda 0 kayıtlı kullanıcı (arasında 0 tanesi gizli) ve 1 ziyaretçi online.
Ana Sayfa / Dersler / Flash / Flash Örnekleri / Flash Actions Script Örnekleri

Flash Actions Script Örnekleri
RSS Feed: Flash Actions Script Örnekleri (Dersler)
Eklenme Tarihi: 07.11.2005 - 20:10   (İzlenme: 612778)
Yorumları Oku (3)
Yorum Ekle
Dersi Yazdır / İndir
Yazdır


Actions Script Örnekleri - Script 01

Bu bölümde bazı script örneklerini inceleyeceğiz.
Ancak script yazmaktansa yazılmış olan hazır scriptleri kullanacağız.
Yan taraftaki örneğimizdeki, mouse üzerine gelince döngü sağlayan movie'i oluşturmak için sadece iki tane obje hazırlayacağız. Bunlardan birisi Graphic özelliğinde diğeri ise Movie Clip özelliğinde olacak. Bütün işlemi script gerçekleştirecek.
1- Öncelikle Flash'ı açıp ve 300x245 pixels ebatlarında #666666 rengindeki sahnemizi hazırladık.
İlk yapacağımız objemiz yanda görünen ve "Merhaba, denemek istermisiniz?" yazısı olacak.  Bunun için Insert>New Symbol ile Symbol Properties den Graphic'i seçip, "omega text" adını verip OK dedik Character panelinden Verdana, 26 points ve beyazı seçerek Text Tool ile yazıyı yazdık.
2- Şimdi de Movie Clip'i hazırlayalım. Insert>New Symbol ile Symbol Properties den Movie Clip'i seçip, "omega movie" adını verip OK dedik .  "omega movie" isimli Movie Clip'in Layer Penceresine gidip, Layer 1'in adını "omega text layer" olarak değiştirdik. Library den "omega text" isimli grafiğimizi çekip sürükleyerek çalışma alanımızın ortasına taşıdık. (Dikkat! Döngünün muntazam ve tam ortadan başlaması için çalışma alanının ortasındaki işaretine dikkat edin ve çekerek taşıdığınız yazıyı bu işarete göre ortalayın.) Aynı Layer de Timeline da 2. Frame'e gelip sağ tuş ile Insert Frame ile yeni bir frame ekleyin. Layer penceresine gelip yeni bir layer yaratın (Layer 2) ve adını da "script" olarak değiştirin. "script" Layerindeki 2.Frame' gelip iki defa tıklayarak açılan Frame Actions Penceresine, aşağıdaki script kodunu (Seç ile tıklayarak) seçip, kopyaladığınız (Ctrl+C) scripti yapıştırın (Ctrl+V). Sonrada karışmaması için Frame Actions Penceresini kapatın (X).
Script'i yapıştırdıktan sonra Frame Actions Penceresini görmek için Tıklayınız!

3- Şimdi sahnemize gelelim (Scene 1) ve Layer 1 in adını "background text layer" olarak değiştirelim ve Library den "omega movie" isimli movie clip'i sürükleyerek sahnemizde istediğimiz yere yerleştirelim. Bu "omega movie" isimli movie clip'e de actions script vereceğiz. Sahnemizde (Scene 1) iken üzerine sağ tuş yaparak Actions 'u seçelim. Açılan Object Actions Penceresine de aşağıdaki script kodunu yine (Seç ile tıklayarak) seçip, kopyaladığınız (Ctrl+C) scripti yapıştırın (Ctrl+V).
Script'i yapıştırdıktan sonra Object Actions Penceresini görmek için Tıklayınız!

4- Yine sahnemizdeki (Scene 1) layer penceresinden yeni bir Layer yaratıp adını da "background text layer" olarak değiştirin. Buraya da Text Tool ile uyarı yazısı olan "mouse u yukarıdaki yazının üzerine getirin" şeklinde (Character panelinden Times New Roman Tur, 12 points ve #CCCCCC rengini seçerek) yazıyı yazın. Son olarak da bu layeri "background text layer" inin altına çekerek taşıyın.

Actions Script Örnekleri - Script 02

Yan taraftaki örneğimizdeki, döngü içindeki küreleri gösteren movie'i oluşturmak için sadece iki tane obje hazırlayacağız. Bunlardan birisi Graphic özelliğinde diğeri ise Movie Clip özelliğinde olacak. Bütün işlemi script gerçekleştirecek.
1- Öncelikle Flash'ı açıp ve 200x145 pixels ebatlarında #999999 rengindeki sahnemizi hazırladık.
İlk yapacağımız objemiz bir küre olacak.  Bunun için Insert>New Symbol ile Symbol Properties den Graphic'i seçip, "sphere" adını verip OK dedik . Tools dan Oval Tool (O)'u seçerek, Fill Panelinden de Radial Gradient i seçip beyaz ve siyah renkleri kullanarak küremizi çizelim. 
2- Şimdi de Movie Clip'i hazırlayalım. Insert>New Symbol ile Symbol Properties den Movie Clip'i seçip, "sphere_movie" adını verip OK dedik .  "sphere_movie" isimli Movie Clip'in Layer Penceresine gidip, Layer 1'in adını "sphere graphic instance" olarak değiştirdik. Library den "sphere" isimli küre şeklindeki grafiğimizi çekip sürükleyerek çalışma alanımızın ortasına taşıdık. Aynı Layer de Timeline da 2. Frame'e gelip sağ tuş ile Insert Frame ile yeni bir frame ekleyin. Layer penceresine gelip yeni bir layer yaratın (Layer 2) ve adını da "script" olarak değiştirin. "script" Layerindeki 2.Frame'e sağ tuş ile Insert Blank Keyframe ile boş bir keyframe ekleyin. 1.Frame' gelip iki defa tıklayarak açılan Frame Actions Penceresine, aşağıdaki script kodunu (Seç ile tıklayarak) seçip, kopyaladığınız (Ctrl+C) scripti yapıştırın (Ctrl+V). Sonrada karışmaması için Frame Actions Penceresini kapatın (X).
*Script'i yapıştırdıktan sonra Frame Actions Penceresini görmek için Tıklayınız!

3- Şimdi sahnemize gelelim (Scene 1) ve Layer 1 in adını "sphere movie clip instance" olarak değiştirelim ve Library den "sphere_movie" isimli movie clip'i sürükleyerek sahnemizin ortasına yerleştirelim. Timeline da 3. Frame'e gelip sağ tuş>Insert Frame ile frame ekleyelim. Layer penceresine gelip yeni bir layer yaratın (Layer 2) ve adını da "script" olarak değiştirin. "script" Layerindeki 1.Frame'e sağ tuş>Insert Blank Keyframe ile boş bir keyframe ekleyip üzerine çift tıklayarak açılan Frame Actions Penceresine de aşağıdaki script kodunu (Seç ile tıklayarak) seçip, kopyaladığınız (Ctrl+C) scripti yapıştırın (Ctrl+V).
*Script'i yapıştırdıktan sonra Frame Actions Penceresini görmek için Tıklayınız!

Yine "script" Layerindeki 2. Frame sağ tuş>Insert Blank Keyframe ile boş bir keyframe ekleyip üzerine çift tıklayarak açılan Frame Actions Penceresine de aşağıdaki script kodunu yine (Seç ile tıklayarak) seçip, kopyaladığınız (Ctrl+C) scripti yapıştırın (Ctrl+V).
Yine "script" Layerindeki bu defa 3. Frame sağ tuş>Insert Blank Keyframe ile boş bir keyframe ekleyip üzerine çift tıklayarak açılan Frame Actions Penceresine de aşağıdaki script kodunu yine (Seç ile tıklayarak) seçip, kopyaladığınız (Ctrl+C) scripti yapıştırın (Ctrl+V).
Hepsi bu kadar, Ctrl+Enter ile animasyonları izleyebilirsiniz.
Yazan: Yorum:
yasmin4865
Üye

Kayıt Tarihi: 13.04.2008
Yorumlar: 1
faydalı

henüz öğrenmeye çalışırken tesadüfen karşılaşmak çok güzel..şimdiden bukadar açık ve net anlatımlar için tşk.çoook çalışşşmam gerek çoook...
13.04.2008 21:36 Offline yasmin4865 blue-visit at hotmail.com
AYGÜL
Üye

Kayıt Tarihi: 20.07.2007
Yorumlar: 1
güzel emek

ellerine sağlık
23.07.2007 01:08 Offline AYGÜL sirin_aygul at hotmail.com
neco-tek
Üye

Kayıt Tarihi: 03.12.2006
Yorumlar: 3
tşk

güzel çalışma
17.12.2006 15:33 Offline neco-tek neco-tek at hotmail.com

RSS Feed: Flash Actions Script Örnekleri (Dersler)

Google
 
Editörlerimiz | Link Bannerlarımız | Reklam | Site Amacı | Sık Sorulan Sorular | Yasal Uyarı & Kullanım Şartları
Sizden Gelenler | Site Haritası | Dosyalar