aeyStudio.com
Üye
Kullanıcı Adı:

Şifre:

Sonraki ziyaretimde beni otomatik kaydet!

Şifremi unuttum?
KayıtSite İçinde    


Gelişmiş arama

Ders Bölümleri
Dersler
En Çok İzlenenler
Son Eklenen Dersler
En Çok Beğenilenler
Tümünü Göster

Derslerde Ara


Dönüşümlü 10 Ders
Paint Shop Pro Araç Kutusu (Toolbox)
Katmanlar
CSS ile Açılır Menu
ImageReady ile Navigation Bar
Kafes Yapımı
Flash da Movie'e Ses Eklemek
Illustrator Genel Bilgiler
ImageReady ile Animasyonlu Banner
PSP - Zincir Yapımı
Illustrator Plug-ins (Geliştiriciler)

Site Bilgileri
Sitede 27 kategoride, toplam 92 ders,
Toplam 85 indirilebilir dosya, 63.832 kez indirilme,
Sitedeki derslere uyumlu 8 kategoride, toplam 52 link,
Forumlarda 697 konu, 1.406 ileti bulunmaktadır.
Sitede toplam 13.301 kayıtlı üyemiz var. En yeni üyemiz: asz

Şimdiye kadarki en yüksek aktif ziyaretçi sayısı: 311 - Tarih: 21.07.2016 19:15

Toplam ziyaret: 1.934.903
Bugünkü ziyaret: 0

Aktif Kullanıcılar: 1
Şu anda 0 kayıtlı kullanıcı (arasında 0 tanesi gizli) ve 1 ziyaretçi online.
Ana Sayfa / Dersler / ImageReady / ImageReady Tanıtımı / ImageReady - Optimize Penceresi

ImageReady - Optimize Penceresi
RSS Feed: ImageReady - Optimize Penceresi (Dersler)
Eklenme Tarihi: 26.11.2005 - 18:22   (İzlenme: 64720)
Yorumları Oku (-)
Yorum Ekle
Dersi Yazdır / İndir
Yazdır


ImageReady - Optimize Penceresi
Bu bölümde, ImageReady 'nin önemli pencerelerinden olan ve oluşturduğumuz imajın kaydedilmesinde işimizi çok kolaylaştıracak olan "Optimize Penceresi" ni inceleyeceğiz.
PSD Formatında hazırladığımız imajlarımızı, yan tarafta resmini gördüğünüz "Optimize Penceresi", üzerinde bulunan çeşitli ayarları kullanarak, GIF, JPEG, PGN-8, PGN-24 Formatlarından birisine göre ve bu formatlara ait renk seçimlerine, özelliklerine göre imajımızın dosya büyüklüğünü istediğimiz gibi ayarlayarak ile kaydetmemizi sağlar. [File > Save Optimized (Ctrl+Alt+S) veya File > Save Optimized As.. (Ctrl+Shift+Alt+S)]
Daha açık bir ifade ile "Optimize Penceresi", çeşitli resim formatlarında kayıtlı olan imajları, diğer resim formatlara çevirebilmemiz ve resim ayarlarını değiştirmemiz için gerekli olan Optimizasyonu sağlar.

Yukarıdaki resimde, "ImageReady-Pencereler.PSD" adını verdiğimiz imajımıza ait İmaj Penceresini ve Optimized Penceresini bir arada görüyorsunuz. İmaj Penceresine dikkat ederseniz, buradaki "Original" sekmesinde iken pencerenin en altında imajımızın PSD formatında orijinal dosya büyüklüğü olan 42,9 KB yazılıdır. Daha sonra "Optimized" sekmesine gelince, yan taraftaki "Optimize Pencere"sinde seçilmiş olan ayarlara göre, 1,388 KB olan "GIF" Formatındaki dosya büyüklüğü gösterilmektedir. Yani "Original" sekmesindeki orijinal resmimizde yaptığımız her değişikliği, "Optimized" sekmesine geçince burada "Optimize Penceresinde yaptığımız ayarlara göre olan dosya boyutunu görebiliriz. Yan tarafında bulunan Aşağı Ok 'a basarsanız, açılan menüden seçerek dosya ebatları, optimize açıklamaları, orijinal ve optimize dosya büyüklükleri, çeşitli modem hızlarına göre yüklenme süresini vb. gibi dosyanın bir çok özelliğini görebilirsiniz.

Daha iyi anlamak için animasyonu görebilirsiniz. Tıklayın!

GIF'in en önemli özelliği, hareketli görüntülere izin vermesidir. Bu nedenle ImageReady ile yarattığımız Animasyonlu imajlar, GIF Formatında kaydedilir.

Biraz da resim formatlarından bahsedelim;

GIF: "Graphic Interchange Format" :
256 ve daha altındaki renkleri destekler. Resimdeki gri tonları bir kanala toplayarak diğer renk bilgilerini atar ve en fazla 8-bit’lik veri bırakır.
Dither/Diffusion: Resimde olmayan renklerin varmış gibi görünmeleri sağlamak için farklı renkte pikselleri oluşturarak renkler arası geçişleri yumuşatır.
Adaptive: 8-bit’lik resim, 24-bit kalitesine en yakın biçimde kaydedilecektir. Adaptive ile renkleri indekslerken, 8 veya daha düşük değerde bit derinliği seçebilirsiniz. Adaptive, renk kalitesini korur ancak, kullanacağınız işletim sisteminin paletine bağlı olarak paylaşılmayan renkler problemiyle karşılaşabilirsiniz. GIF kaydederken Web216 paletini kullanırsanız, resim, hem Macintosh hem Windows ortamında aynı şekilde görünecektir.
Interlaced: Resmin monitörde giderek belirginleşen bir şekilde görünmesini sağlar. Resmin yukarıdan aşağıya doğru pikselleri görünmeye başlar. Böylece ilk pixellerdeki görüntü ile gerçek resmin ne olduğu anlaşılır. Interlaced, dosya büyüklüğünü küçük bir ölçüde arttırır.
JPEG: "Joint Photographic Expert Groups": Renk kalitesinin ne kadar azalacağına kullanıcının karar vereceği sıkıştırma seçenekleri sunan bir formatıdır.
Sıkıştırırken, resimdeki piksellerin renk bilgisini, piksellerin adresini kaydeder ve seçilen sıkıştırma oranını göre, benzer renkteki pikselleri aynı renge çevirir. JPEG, resimde sıkıştıracağı pikselleri bulmak için, resmi sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru diyagonal biçimde tarar. 5/1 den 15/1 e kadar oranlarda sıkıştırma uygulanabilir.Ayrıca resimde alfa kanallarının bulunmaması gerekir.
GIF'in sadece 256 rengi desteklediği düşünülürse, milyonlarca renk içeren fotografik görüntüler için JPEG'in önemi kendiliğinden ortaya çıkar. Görüntü kalitesinin denetlenebilmesi de ayrı bir avantajdır.
PGN: Web için tasarlanmış yeni bir formattır. Gif gibi 256 renkle sınırlı olmayan, Jpeg gibi sıkıştırma oranı arttıkça kalite kayıpları oluşmayan bu format, aynı zamanda kademeli olarak görüntünün oluşması özelliğine de sahiptir.
PNG, kayıpsız bir filtreleme ile, tüm renk bilgileri ve tüm alfa kanallarını koruyarak sıkıştırmayı gerçekleştirdiği için, eski sürüm web tarayıcıları tarafından desteklenmeyecek olmasına rağmen geleceğin formatı olarak görülmektedir. Bildiğiniz gibi, GIF 256 renkten fazlasını desteklemez, JPEG ise alfa kanallarına izin vermez.

Yazan: Yorum:
Bu ders için yorumlar yok

RSS Feed: ImageReady - Optimize Penceresi (Dersler)

Google
 
Editörlerimiz | Link Bannerlarımız | Reklam | Site Amacı | Sık Sorulan Sorular | Yasal Uyarı & Kullanım Şartları
Sizden Gelenler | Site Haritası | Dosyalar