aeyStudio.com
Üye
Kullanıcı Adı:

Şifre:

Sonraki ziyaretimde beni otomatik kaydet!

Şifremi unuttum?
KayıtSite İçinde    


Gelişmiş arama

Ders Bölümleri
Dersler
En Çok İzlenenler
Son Eklenen Dersler
En Çok Beğenilenler
Tümünü Göster

Derslerde Ara


Dönüşümlü 10 Ders
Web Tasarımı - Frame
Web Tasarımı - Formlar
Filitreler
Flash ile Web Butonları Yapımı
PSP - Parlayan Yazı Yapımı
Araç Kutusu (Toolbox)
Fireworks Genel Tanıtımı
Web Tasarımı - Tablolar
ImageReady Araç Kutusu (Toolbox)
Flash ile Açılır Menü ve Web Butonları Yapımı

Site Bilgileri
Sitede 27 kategoride, toplam 92 ders,
Toplam 85 indirilebilir dosya, 63.832 kez indirilme,
Sitedeki derslere uyumlu 8 kategoride, toplam 52 link,
Forumlarda 697 konu, 1.406 ileti bulunmaktadır.
Sitede toplam 13.301 kayıtlı üyemiz var. En yeni üyemiz: asz

Şimdiye kadarki en yüksek aktif ziyaretçi sayısı: 311 - Tarih: 21.07.2016 19:15

Toplam ziyaret: 1.934.903
Bugünkü ziyaret: 0

Aktif Kullanıcılar: 1
Şu anda 0 kayıtlı kullanıcı (arasında 0 tanesi gizli) ve 1 ziyaretçi online.
Ana Sayfa / Dersler / Flash / Flash Tanıtımı / Flash Timeline (Animasyon Paleti) - Library

Flash Timeline (Animasyon Paleti) - Library
RSS Feed: Flash Timeline (Animasyon Paleti) - Library (Dersler)
Eklenme Tarihi: 26.11.2005 - 18:18   (İzlenme: 74652)
Yorumları Oku (1)
Yorum Ekle
Dersi Yazdır / İndir
Yazdır


Flash Animasyon Paleti (Timeline)
Flash'ın en önemli paleti olan Timeline paleti (Zaman Çizelgesi) ile animasyondaki hareketlendirme, ses ekleme, tweening ve actions (yapılacak faaliyetleri) uygulamalarını yapmamızı sağlamaktadır. Yukarıdaki resimden de anlaşılacağı üzere Timeline paleti yatay bir zeminde sıralanmış layer ve frameleri içermektedir. Bu zeminde layerler üst üste sıralanırken frame ler yanyanadırlar. Layerlerin birbirlerinin altında veya üstünde sıralanış biçimi ve amaçları Photoshop Layers bölümünde anlattıklarımız ile hemen hemen aynıdır.
Layerlerin isimlerini değiştirmek için Layer 1 yazan yere çift tıklamanız, çıkan pencerede yeni ismini yazmanız yeterlidir. Layerlerin üzerlerine basılı tutatarak aşağı ve yukarı taşıyabilirsiniz. Yeni bir Layer yaratmak için Insert>Layer veya yukarıdaki resimde gördüğünüz [ + ] işaretine basmalısınız. Silmek için ise Layeri tıklayarak işaretli hale getirip yukarıdaki resimde altta bulunan çöp kovasına tıklamanız yeterlidir.
Layer Modları: Current Mode: Üzerinde kalen işareti olduğu zamandır. Çalışılan Layeri gösterir. Herhangi ibr nesne eklenirse doğrudan bu Layer'e eklenir. Normal Mode: Layerde hiç bir şey yapılmadığını gösterir. Locked Mode: Layeri kilitleyerek hiç bir nesne seçilmemesini sağlar. Hidden Mode: Layerdeki hiç bir nesne görünmez ve seçilmez. Outlines Mode: Bu mode geçirdiğiniz Layer'i animasyon yaparken etrafı çizgi şeklinde transparan bir şekilde görürsünüz.Bu da size arka plandaki Layerde çalışırken kolaylık sağlar. Herhangi bir modu normal hale getirmek için işaretin üzerine tıklamanız yeterlidir.
Frame bölümüne yeni bir frame eklemek için F5 tuşuna, frame'i silmek içinde Shift+F5 tuşuna basabileceğimiz gibi, istediğimiz frame e farenin sağ tuşuna basıp açılan menüden Insert Frame ile frame ekleyebilir, Remove Frame ile o frame'i silebiliriz. Yine aynı şekilde Keyframe eklemek için F6 tuşuna, boş bir Keyframe için F7 tuşuna, Keyframe silmek için Shift+F6 tuşuna basabileceğimiz gibi Keyframe eklemek istediğimiz frame'e farenin sağ tuşuna basıp açılan menüden Insert Keyframe ile Keyframe ekleyebilir, Insert Blank Keyframe ile boş bir keyframe ekleyebilir veya Clear Keyframe ile Keyframe'i silebiliriz. Ayrıca Frame leri Kes (Cut), Kopyala (Copy), Yapıştır (Paste) ile kopyalayıp taşıyabiliriz.
Herhangi bir frame'e fare ile çift tıkladığınızda açılan Frame Actions Penceresinden, link verme, oynatma, durdurma, ses ekleme, birbirleri arasında etkileşimleri vb. gibi bütün faaliyetleri (actions) yaptırabilirsiniz. Seçili olan layerde iken sahnede yaptığımız her çizim o layer'in frame'ini doldurur.
Flash da animasyonlar TWEENING olarak tanımlanır. İki çeşit animasyon şekli vardır: Motion Tweening (Hareket Animasyonu) ve Shape Tweening (Şekil Animasyonu). Yukarıdaki resme dikkat ederseniz; Motion Tweening (Hareket Animasyonu) uygulandığı zaman, frame bölümü, Layer 1 de açık mavi renkte gösterildiği gibi şekil alır, Shape Tweening (Şekil Animasyonu) uygulandığı zaman ise frame bölümü, Layer 3 deki gibi açık yeşil renkteki gibi şekil alır. Layer 2 de ise herhangi bir animasyon yoktur.
Bir nesneye TWEENING uygulanması için o nesnenin Symbol (Simge) olması gerekir. Bir nesneyi sembol yapmak için o nesneyi seçili hale getirip, Insert>Convert to Symbol ( veya F8 ) ile sembole çevirmemiz gerekir. Yada ilk baştan yeni bir Sembol yaratacaksak Insert>New Symbol (veya Ctrl+F8) ile sembolümüzü yaratmalyız. Flash'ın anladığı sembol çeşitlerinin Movie Clip , Button ve Graphic olarak üç çeşit olduğunu tekrar hatırlatalım.
Bu anlatılanları örneklerde daha iyi anlayabilirsiniz.
Library
Window>Common Libraries ile Flash ile standart olarak gelen semboller kütüphanesini görebiliriz. İçinde bir çok hazır sembol bulunmaktadır. İsterseniz bunları grafiğin çizildiği sahneye mause ile taşıyarak kullanabilirsiniz. Ayrıca Ctrl+L ile veya Window>Library ile açtığımız imaj kütüphanesinde o anda üzerinde çalıştığımız Flash Movie'de kendimizin hazırladığı semboller ve animasyonları görebiliriz. Hazırladığımız imajlara bazı effectler verebilmemiz için onları Flash'ın anlayacağı Sembollere (Bunlar üç çeşittir: Movie Clip, Button, Graphic) çevirmemiz gerekir. Bunun için hazırladığımız imaj hangi Layer de ise o Layer'e tıklayarak imajı seçili hale getirip, Insert>Convert to Sembol (F8) ile imajımız hareketli bir görüntü, animasyon ise "Movie Clip", işlevsel olarak buton ise "Button", sadece bir grafik ise "Graphic"'e çevirmeliyiz ki Flash, bu sembollerin durumuna göre işlem yapabilsin.
Library (Kütüphane) içinde bu sembollerden başka, dışarıdan import ettiğimiz resim ve ses dosyaları da bulunur. Kütüphane içinde sembollerimizi karıştırmamak için klasörler oluşturup, sembolleri bunların içlerine taşıyabiliriz. Kütüphaneden seçtiğimiz nesneyi mauseumuz ile sürükle-bırak yoluyla sahnemizin içine taşıyabiliriz.
Yazan: Yorum:
kamilterapi
Üye

Kayıt Tarihi: 02.02.2008
Yorumlar: 1
tşk.

saol çok güzel olmuş teşekkürler.
02.02.2008 16:23 Offline kamilterapi kamil_crazzy at hotmail.com

RSS Feed: Flash Timeline (Animasyon Paleti) - Library (Dersler)

Google
 
Editörlerimiz | Link Bannerlarımız | Reklam | Site Amacı | Sık Sorulan Sorular | Yasal Uyarı & Kullanım Şartları
Sizden Gelenler | Site Haritası | Dosyalar