CHMOD Nedir? 
Cgi dosyalarınızı servere kurma işiyle uğraşıyorsanız, server de UNIX ya da türevi ise CHMOD un ne olduğunu bilmek durumundasınız.

CHMOD bahsettiğimiz gibi UNIX ya da türevi işletim sistemlerinde bir komuttur. NT ya da Windows'unuza kurulu yerel web serverde chmod ile alakalı bir işiniz olmayacaktır. Chmod'un işlevi dosyaların özniteliklerini değiştirmektir. DOS komut satırındaki ATTRIB komutu gibi. DOS ya da WINDOWS'da dosyanın çalışabilir dosya olduğu uzantısından belli olur. BAT, COM, EXE uzantılı dosyalar çalışır dosyalardır. UNIX'de ise durum farklıdır. Dosyanın çalışır olup olmadığı dosya özniteliklerinden belli olur.
Perl cgi scriptlerin de çalışabilir olabilmesi özniteliklerin değiştirilmesi gerekir. Bu işlemi sistem komut satırına ulaşabiliyorsanız komut satırından yapabileceğiniz gibi FTP programı ile de yapabilirsiniz. Birçok FTP programının bu özelliği vardır örneğin yaygın olarak kullanılan CuteFTP ve WS_FTP LE.
Bütün FTP programlarının çalışma mantığı aynı olmakla birlikte, biz burada CuteFTP Pro ile CHMOD ayarlarının nasıl yapıldığını açıklayacağız.

 
1- CuteFTP Pro'u açın, Site Maneger ile serverınızı seçip, üzerine çift tıklayarak servara bağlanın.
Bağlantı sağlandıktan sonra server tarafındaki dosyanın üzerine mouse unuzun sağ-tuş'una tıkladığınızda sol tarafta resmi görünen menü açılacaktır.

Menüdeki, Properties / CHMOD (Alt+Enter)' a Tıklayınız.
 
 
2- Sol taraftaki gibi dosyanın özelliklerini gösteren Properties penceresi açılacaktır.
Bizim burada dikkat edeceğimiz ve dosyanın ayarlarını yapacağımız bölüm en alttaki Permissions: bölümüdür.
Burada da üç tane sekme vardır;
Bunlar:
Owner: Kullanıcı Hakları,
Group: Ağ Grubuna Dahil Olanların Hakları,
Public: Herkese Açık Olan Genel Haklar.

Read: Dosyayı okuma hakkı
Write: Dosyaya yazma hakkı
Execute: Dosyayı çalıştırma hakkı.

 

 

 
3- Burada gördüğünüz herbir seçeneğin bir sayısal değeri vardır. Yan taraftaki resimde seçeneklerin sayı değeri toplamı 755 etmektedir. OK yada Apply'i tıkladığımızda belirttiğimiz dosyanın özniteliklerini değiştirme işlemini uygulattırırız. Örneğimizde bu dosyanın değeri 755 dir. Seçeneklerin hepsi seçili olsaydı chmod 777 olacaktı.

Öyleyse; chmod755 ile dosyayı, herkes çalıştırabilir ve okuyabilir, yazma hakkı sadece sahip olan kullanıcıya aittir.


 
   
   

Tekrar hatırlatalım. CHMOD yalnız UNIX ve türevleri serverlerde(Linux vs..) kullanılır. NT ve Windows serverlerde yoktur.

Kolay gelsin..