Ders Adı: PSP - 3D Bar Yapımı
Kategorisi: Paint Shop Pro Örnekleri
Ekleyen: beyax - Tarih: 07.11.2005 - 21:26

3 D Bar Yapımı
Web sayfalarında sık sık gördüğümüz çalışmalardan biri de "3D BAR" yapımıdır. İster tek başına kullanılsın, ister arayüz yapımlarında kullanılsın, oldukça dikkat çekici ve başarılı bir çalışmadır.
1-) İlk önce 300*75 16 million color değerinde zeminimizi açalım. Arka plan rengini istediğimiz bir renge boyayabiliriz.
2-) Daha sonra "toolbar"da "selection" simgesine tıklayalım. "tool options" bölümünden ayarları yapalım.
3-) Daha sonra yukarıdaki ana menuden "Layers/New Raster Layer" e tıklayalım ve çıkan kutuya "ok" diyelim.
4-) Zeminimize tekrar dönelim ve yan taraftaki gibi bir şekil oluşturalım. Ve içini siyah renge boyayalım.
5-) Daha sonra menuden "Selection/Select None" sekmesine tıklayalım ve çalışmamızın seçili bölgesini kaldıralım. Tekrar "Layer/New Raster Layer" bölümüne tıklayalım ve yeni bir layer daha oluşturalım.
6-) Daha sonra tekrar toolbar'dan"selection" bölümüne tıklayalım ve yan taraftaki gibi bir şekil oluşturalım, içini beyaz renge boyayalım.
7-) "Selection/Select None" tıklayarak,seçili özelliğini kaldıralım. Ve menuden "Effects/Blur/Gaussian Blur" a tıklayalım ve ayarlarını yapalım. (Radius:3.00)
8-) Sanırım şeklimiz yavaş yavaş "3D BAR" a benzemeye başladı.. :) O zaman oyalanmadan tekrar bir "layer" oluşturalım. (Layers/New Raster Layer) ve bu sefer yan taraftaki gibi bir şekil oluşturalım (daha önce şeklin yukarısına yaptığımızdan biraz daha ince olsun). Ve içini yine beyaza boyayalım.
9-) "Selection/Select None" yapalım. Ve tekrar "Effects/Blur/Gaussian Blur" a tıklayalım ve aynı yukarıda yaptığımız gibi ayarlarını yapalım. Elde ettiğimiz şekil aşağıdaki gibi olmalı.
10-) Daha sonra üzerine yazı yazarak veya daha değişik efectler vererek şeklimizi daha da güzelleştirebiliriz.
*** Bu dersimizde hem "layer" çalışmalarını,efectleri ve değişik uygulamaları görmüş olduk.
GERİSİ SİZE KALMIŞ :))

Yazının URL adresi: http://www.aeystudio.com/tutorials.php?action=showtutorial&tut_id=64
Web Sitesi: http://www.aeyStudio.com