Ders Adı: Boru - Çubuk Yapımı
Kategorisi: Photoshop Örnekleri
Ekleyen: zebaniz - Tarih: 26.11.2005 - 14:03

Boru - Çubuk Yapımı
Bu bölümde imajlarda çok sık kullanılan boru veya çubukların Photoshop da nasıl yapıldığını inceleyeceğiz.
1- Her zaman olduğu gibi yukarıdaki örneğin nasıl yapıldığını anlatarak konuya girelim; File>New ile açılan New Penceresinde Name:pipe yazdık, Width:450 pixels, Height:45 pixels, Resolution:72 pixels/inch, Mode:RGB Color, Contents:White olan yeni bir döküman açtık.
Layer penceresinden yeni bir Layer (Layer 1) yarattık ve Araç Kutusundan Rectangular Marquee Tool'u seçtik. Info penceresinden kontrol ederek 439x30 pixels lik bir seçili alan yarattık.
2- Burada Gradient Tool'u ( Linear Gradient'i ) kullanacağız. İyi bir etki sağlamak için paletteki background (alt rengimiz) koyu, foreground (üst rengimiz) aynı rengin biraz daha açık tonu olan renk olmalı. Siz istediğiniz rengin koyusu ve açığını seçebilirsiniz. Örneğimizde palet renklerimizi, background: #000000 (siyah), foreground: #C1C1C1 (25% Gray) olarak seçtik. Gradient olarak da "Chrome Bar" etkisini kullanacağız. Bu etkiyi sağlayan chrome.GRD zipli dosyasını indirmek için Tıklayınız! Daha sonra bu zipli dosyayı açıp, içindeki chrome.GRD 'i istediğiniz bir klasöre kopyalayın. Photoshop da ana menü altındaki Araç Seçenekleri çubuğundaki Gradient'i tıkladığınızda açılan Gradient Editor de Load tuşuna basarak kopyaladığınız chrome.GRD hangi klasörde ise oradan bulup seçin (Ok). Artık "Chrome Bar", Gradient Editor de yerini aldı.
Daha sonra Gradient Tool ile seçili alanın üst kenarından alt kenarına doğru (Shift tuşunu basılı tutarak) çekiniz.
3- Renk değişikliği için Image>Adjust>Variations kullanacağız. Açılan "Variations" penceresinde "Midtones" radio butonunun işaretli olmasına dikkat ederek, More Green, More Yellow, More Cyan, More Red, More Blue, More Magenta renk seçeneklerine ve sağ taraftaki Lighter ve Darker ile renkleri koyulaştırıp açarak istediğiniz etkiyi sağlayıncaya kadar tıklayabilirsiniz. İstediğiniz etkiyi sağlayınca da OK tuşuna basıp renk değişikliğini gerçekleştirebilirsiniz (Örneğimizde More Magenta ve More Red ağırlıklı olarak kullanılmıştır).
4- Şimdi de borunun ek yerlerini yapalım; Hatırlarsanız buruyu oluşturmak için yarattığımız seçili alanın H:30 pixels idi. Yeni bir Layer yaratalım (Layer 2) ve bu ölçüye uymak için borunun üzerinde, Rectangular Marquee Tool'u kullanarak W:1, H:30 pixels olan dikey bir seçili alan yaratalım. Edit>Fill den Black'ı seçerek bu seçili alanı siyah'a boyayalım. Tekrar yeni bir Layer (Katman) yaratalım (Layer 3), Palet üst rengi olarak da Eyedropper Tool ile borunu tam ortasındaki açık rengi seçelim. Yine yukarıdaki seçim işlemini aynı ölçülerde yapalım ve seçili alanı, Edit>Fill den bu defa Foreground'ı seçerek boyayalım. Bu Layer'i klavyedeki oklar yardımıyla önceden boyadığımız siyah çizginin soluna bitişik olacak şekilde taşıyalım. Layer 2 ve Layer 3'ü zincir ile link haline getirip, Layer penceresinin sağ üst köşesindeki ikona tıklayarak açılan menüden Merge Linked'i seçerek bu layerleri tek bir Layer olarak Layer 3 de birleştirelim. Yine Layer penceresinde bu defa üst sol köşesindeki açılır menüden (Blend Mode) Soft Light'ı seçelim. Böylece borunun ek yerini de oluşturmuş olduk. Ek yerlerini çoğaltmak için bu Layer'i Dublicate Layer.. ile istediğimiz kadar çoğaltıp, yeni Layerlere Soft Light uygulayabiliriz.
Son olarak borumuza gölge oluşturmak için Layer 1'e gelip çift tıklayalım ve açılan Layer Style Penceresinde Drop Shadow'un üzerine tıkladık, buradaki default ayarlarına da hiç dokunmadan OK diyelim. Böylece göge etkisi de vermiş olduk.
Boru yada çubuklarda yaylı bir görünüm elde etmek için ise yukarıda 4. madde de anlattığımız W:1, H:boru yüksekliği kadar siyah renge boyanmış dikey çizgiler oluşturup, bunları belli ve eşit aralıklar ile borunun üzerine yerleştiriyoruz. İsterseniz daha sonra dikey çizgilerin bulunduğu Layer'i seçili hale getirip, borunun bulunduğu Layer'i işaretleyerek "delete" tuşuna basıp dikey çizgilerin ebatları kadar boruyu kesebilirsiniz. aşağıda görüntüde bu uygulamanın örneği vardır.
İşte hepsi bu kadar. Kolay gelsin..

Yazının URL adresi: http://www.aeystudio.com/tutorials.php?action=showtutorial&tut_id=108
Web Sitesi: http://www.aeyStudio.com